Drzewa i krzewy iglaste dają nam duże możliwości aranżacyjne. Z tego powodu są chętnie wykorzystywane nie tylko w przydomowych ogrodach, ale również miejskich skwerach i wielu innych miejscach. Ich niewątpliwą zaletą jest fakt, iż są zielone przez cały rok. Dodatkowo większość z nich jest łatwa w pielęgnacji. Jak jednak wybrać iglaki do swojego ogrodu? Podpowiadamy.
Czy wielkość działki ma znaczenie podczas wyboru iglaków do ogrodu?
Wybierając iglaki do ogrodu, powinniśmy kierować się nie tylko swoim gustem, ale również kilkoma innymi, bardziej technicznymi aspektami. Bez wątpienia pierwszym z nich jest wielkość działki. Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że drzewa, które mają rozbudowany system korzeniowy, będą potrzebowały sporo miejsca. Z tego powodu mogą się one nie sprawdzić, jeżeli dysponujemy niewielką przestrzenią wokół domu. Wśród gatunków, które rozrastają się wszerz i potrzebują sporo przestrzeni, można wymienić na przykład kosodrzewinę, a także modrzew europejski.
Jeżeli chcemy wykorzystać iglaki w aranżacji małego ogrodu, możemy odwiedzić centrum ogrodnicze i zastanowić się nad gatunkami takimi jak: cyprysik groszkowy, sosna czarna, jałowiec chiński czy wirginijski. Jeżeli jednak dysponujemy dużą przestrzenią, nic nie stoi na przeszkodzie, by do dużego ogrodu wybrać iglaki takie jak: świerk pospolity, modrzew europejski, sosna górska, sosna czarna limba czy jodła koreańska.
Czym kierować się przy wyborze iglaków do ogrodu?
Jeżeli chcemy w aranżacji naszego ogrodu wykorzystać iglaki, powinniśmy zastanowić się nad tym, jaki efekt chcemy uzyskać, a przede wszystkim czy interesują nas wysokie, czy niskie rośliny. Wielu inwestorów wykorzystuje iglaki w swoim ogrodzie głównie po to, by posadzić je przy ogrodzeniu i by stanowiły one swego rodzaju odgrodzenie od świata zewnętrznego i ciekawskich oczu sąsiadów i przechodniów. W takim przypadku sprawdzą się gatunki takie jak: jałowiec skalny czy cis kolumnowy. Można je posadzić jeden przy drugim, dzięki czemu stworzą gęsty, niemal pozbawiony prześwitów szpaler.
Jeśli jednak roślinami takimi chcemy na przykład obsadzić nieestetyczne skarpy w ogrodzie, powinniśmy zastanowić się nad tym, jak daleko takie miejsce znajduje się od okien i czy jeśli wybierzemy duże gatunki to, czy nie będą one po pewnym czasie zacieniały wnętrz. Wokół domu lepiej sadzić mniejsze iglaki, a więc na przykład jałowiec płożący. Obecnie w sklepach ogrodniczych można znaleźć wiele różnych karłowatych odmian, które z pewnością dobrze wpiszą się w aranżację naszego ogrodu.