Dziś na ruszt wskakuje frytownica gazowa – postaramy się przybliżyć parametry tego urządzenia gastronomicznego, porównać ją z frytkownicą elektryczną oraz podać kilka praktycznych rad.
Frytownice to maszyny służące do przygotowania potraw, których elementy składowe wymagają smażenia w głębokim tłuszczu. Najczęściej są to popularne pączki i faworki oraz coraz popularniejsze frytki belgijskie czy frytki do burgerów. Oprócz podziału na frytkownice zasilane gazem i prądem elektrycznym, wyróżniamy także frytownice jednokomorowe i dwukomorowe.
Frytownica gazowa, a smak frytek
Czy frytki lub inne produkty zyskują lepszy smak dzięki gazowemu zasilaniu? Odpowiedź brzmi: raczej nie. Oczywiście ciężko o miarodajne, ilościowe badania oparte na statystykach, ale można to porównać do problemu kuchenek gazowych i elektrycznych. Tylko bardzo wysublimowany koneser wyczuje jakąkolwiek różnicę.
Zaletą frytownicy gazowej jest natomiast niski koszt eksploatacji – niższy niż w przypadku frytownic elektrycznych. Jednak trzeba zadbać wtedy o dobrą wentylację ze względu na wykorzystywanie instalacji gazowej w pomieszczeniu.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie gastronomicznej frytownicy gazowej?
Wraz ze wzrostem naszego biznesu gastronomicznego być może dojdziemy do wniosku, że potrzebujemy większej lub kolejnej frytownicy. Rynek gastronomiczny oferuje mnóstwo hurtowni i sklepów z wyposażeniem do gastronomii, a ponadto mamy do dyspozycji sklepy online. W placówkach tych można zasięgnąć porady i zapytać czy np.: inwestycja w dwukomorową frytownice lub inne, mniejsze ma sens także w Twoim, indywidualnym przypadku.
Na jakie kwestie zwrócić jednak uwagę w przypadku każdej frytownicy?
- Zbiorniki z dużym obszarem strefy zimnej dla zbierania pozostałości żywności.
- System smażenia, zachowujący niezmienione charakterystyki organoleptyczne oleju i umożliwiający gotowanie w zdrowy sposób, ograniczając wymianę oleju oraz ogólną oszczędność kosztów.
- System awaryjny z zaworem z termopara i termostatem awaryjnym
- Duża skala regulacji temperatury.
- Maksymalna przybliżona produkcja godzinowa – im większa, tym lepiej.
- Średni czas smażenia i nagrzewania.
- Waga urządzenia oraz pojemność.
Frytownica gazowa – nowa czy używana
Po wstępnym rozeznaniu rynku i skonfrontowaniu z budżetem, za pewne przyjdzie Ci do głowy pytanie: zainwestować w zupełnie nowy sprzęt, czy kupić używkę w dobrym stanie?
Panuje pewna opinia, z którą my jak najbardziej sympatyzujemy, że wyposażając gastronomię, lepiej postawić na nowe maszyny i urządzenia, a zaoszczędzić na używanych meblach, stołach, innym mniejszym wyposażeniu. Dlaczego? Nowy sprzęt posłuży nam dłużej, a w razie niepowodzenia, spieniężymy go łatwiej. Dostajemy także gwarancje oraz rękojmie, a ew. naprawa starej frytownicy często pokrywa różnice między zakupem starej, a nowej. No chyba, że używana frytownica jest w naprawdę dobrym stanie i mamy co do tego pewność 😉
Frytownica gazowa – wiedza w pigułce
Reasumując… Jesli decydujesz się na pączkarnie, burgerownie, foodtrucka z frytkami, wydajna frytownica będzie niezbędna. Frytownica gazowa jest znacznie tańsza w eksploatacji oraz na ogół nie zmienia smaku potraw – nie sprawia, że smak jest lepszy. Przy zakupie sprawdź powyższą listę kluczowych punktów i kieruj swój wzrok raczej ku nowym urządzeniom, aniżeli używanym. O poradę pytaj w hurtowniach gastronomicznych.
Życzymy udanych i przemyślanych zakupów!