Styropian fasadowy – hurtownia styropianu radzi, jak dobrać jego grubość

0
1059
Styropian fasadowy – hurtownia styropianu radzi, jak dobrać jego grubość

Jeżeli dopiero budujesz swój wymarzony dom, to zapewne wiesz, że grubość styropianu, który znajdzie się na elewacji twojego budynku, ustala projektant. Robi to oczywiście po określeniu materiału konstrukcyjnego z jakiego zostały wykonane ściany, a także wskazaniu miejsca, w którym dany styropian się znajdzie. Z reguły na jednym domu znajdują się różne rodzaje styropianu, różnorodnej grubości. Od czego to zależy? Jak dobrać odpowiednią grubość styropianu? Postaramy się to wyjaśnić w poniższym tekście. Właśnie dlatego pozostań na naszej stronie i po prostu ją przeczytaj.

Rodzaje styropianu – hurtownia styropianu radzi

Zacznijmy od tego, że grubość styropianu na zewnątrz zawsze musi być większa od grubości znajdujących się tam płyt izolujących fundament. Z reguły wybierając grubość styropianu fasadowego kierujemy się tym, na co będzie on nakładany. Czy będzie to np. dach, czy ściana zewnętrzna czy np. strop. Każda z tych rzeczy posiada określoną, optymalną wskazówkę, z której można skorzystać i które opisaliśmy poniżej.

Grubość styropianu na elewacji

Obecnie najpopularniejszym sposobem ocieplenia budynku jest użycie białego styropianu, którego grubość mieści się w przedziale od 12 cm do 15 cm. Jest to optymalna grubość, która sprawdzi się najlepiej oraz najskuteczniej wykona swoje zadanie. Należy jednak zauważyć, że biały styropian coraz częściej jest zastępowany grafitowym, uważanym współcześnie za najtrwalszy. Czy to coś zmienia w przypadku rozważań na temat grubości styropianu fasadowego? Okazuje się, że tak. W przypadku właścicieli domów energooszczędnych oraz pasywnych, którzy zdecydują się na styropian grafitowy, należy kupić płyty o grubości od 15 cm do nawet 25 cm. W przypadku natomiast pozostałych osób, które także postanowią wykorzystać styropian grafitowy, grubość można zmniejszyć do 12 cm, jednocześnie osiągając takie same rezultaty energetyczne jakbyśmy użyli białego styropianu, ale o grubości 15 cm.

Grubość styropianu na podłodze

Przy izolacji podłogi należy wykorzystywać twardszy styropian, bowiem trzeba zwiększyć obciążenie. Podłoga musi być wytrzymała, solidna i ciepła jednocześnie, bowiem zapewni to komfort domownikom, a także pozwoli postawić na niej meble, czy w przypadku garażu także samochód. Z jednej strony styropian na podłodze chroni dom przed zimnem, ale z drugiej strony pełni także funkcje akustyczne. Na jaką grubość należy zdecydować się w tym przypadku? Minimalna wartość to 8-10 cm, ale niektórzy korzystając z kilku cieńszych styropianów kładą warstwę nawet 20 cm. Wszystko zależy więc od potrzeb użytkownika.

Grubość styropianu na strop

W związku z tym, że z poddasza ucieka ciepło znajdujące się w domu, należy je porządnie ocieplić. Termoizolację powinno stworzyć się ze styropianu o grubości 5 cm, ale kładzionego w dwóch warstwach, co fachowo nazywa się mijanką. Należy jednak pamiętać, aby pomiędzy styropianem, a podłogą było minimum 3 cm odstępu. Jeśli jednak poddasze ma spełniać funkcję mieszkalną, wystarczy ocieplić jedynie połać dachu, aby pomieszczenia znajdujące się na dole mogły dawać ciepło także na górę, czyli na poddasze.
Jeżeli chcesz ocieplić strop znajdujący się nad piwnicą, od góry połóż styropian mieszczący się w granicach 4-8 cm, natomiast od spodu użyj styropianu 4-5 cm.

Grubość styropianu na dach

To właśnie przez dach tracimy 30% ciepła z naszego domu. Jeżeli nie używamy poddasza, możemy ocieplić jedynie strop, ale jeżeli jest to część użytkowa, należy ocieplić dach. Minimalna grubość ocieplenia wynosi wówczas 2 x 5 cm, a izolacja ze styropianu powinna mieć 15-20 cm.

Grubość styropianu na cokoły i fundamenty

Zgodnie z warunkami budowlanymi w Polsce, standardowa grubość w przypadku styropianu na fundamenty wynosi około 10-12 cm. Należy jednak pamiętać, że grubość tę należy dostosować do grubości styropianu na elewacji. Nierzadko zdarza się, że grubszy styropian na ścianie wymusza automatycznie wykorzystanie grubszego styropianu na fundamencie i cokole.
W przypadku cokołu trzeba zadbać przede wszystkim o użyteczność i estetykę, należy więc dostosować grubość tego styropianu do elewacji. Jeżeli na niej mamy styropian 15 cm, to na cokole dobrze jest użyć styropianu 10-12 cm, czyli cieńszego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here