Duże owoce, delikatna skórka i soczysty, miękki miąższ — za to jest ceniona Renkloda Ulena. Ta stara odmiana śliwy pochodząca z Francji jest jedną z najbardziej wytrzymałych. Owoce Renklody są gotowe do zbioru i spożywania od połowy sierpnia. Nadają się do podjadania prosto z drzewa i na przetwory. Jak uprawiać śliwę domową, by cieszyć się dorodnymi owocami? Sprawdź!
Śliwa domowa prosto z Francji
Renklody to szlachetne śliwki, ale znacznie mniej znane niż ich mniejsze kuzynki węgierki. Niesłusznie, bo owoce są duże i pyszne. Skórka jest prawie przezroczysta i łatwa do usunięcia, a pod spodem znajduje się jasnozielono-żółty miąższ, który jest bardzo soczysty i miękki, a także słodki i aromatyczny.
Nazwa „Renkloda” pochodzi od francuskiej królowej Klaudii („Reine Claude”), żony króla Franciszka I (1515-1547). Ponoć sprowadziła słodkie owoce na francuski dwór królewski prosto z Armenii. Dziś Renkloda Ulena jest dobrze przystosowaną rośliną do uprawy w sadach i przydomowych ogrodach.
Renkloda Ulena — uprawa i pielęgnacja
Drzewa śliwy domowej rosną bardzo silnie, ich korona jest duża i rozłożysta. Renkloda Ulena kwitnie zazwyczaj dopiero w kwietniu i jest samopylna. Następnie pojawiają się małe, białe kwiaty w baldachach. Kuliste owoce osadzają się na bocznych pąkach krótkich, rocznych pędów. Owocuje bardzo obficie, ale przemiennie. W celu zapobiegania przemienności owocowania trzeba przerzedzać zawiązki owoców.
Sadzonki tej odmiany śliwy będą wdzięczne, jeśli posadzisz je w ciepłym, osłoniętym od przeciągów miejscu w ogrodzie. Podczas sadzenia gleba powinna być zawsze świeża lub wilgotna i dobrze przepuszczalna.
Renkloda Ulena dobrze toleruje gleby wapienne. Najlepiej kupić sadzonki szczepione na podkładce karłowej Wangenheima, które rodzą owoce już w kolejnym roku po posadzeniu. Szczepione na ałyczy owocują dopiero pięć lat później od zasadzenia — radzi sadownik ze szkółki drzewek owocowych Karoliny Wyrzykowskiej.
Zaleca się sadzenie bardzo dobrze ukorzenionych, rozgałęzionych drzewek z gołymi korzeniami jesienią w dołkach, które są dwa razy większe od kuli korzeniowej. Dodatek końskiego nawozu zaopatruje śliwę w składniki odżywcze. Rośliny wymagają podlewania zwłaszcza po posadzeniu i podczas dłuższych okresów suszy. Odmiana ta jest średnio wrażliwa na szarkę, natomiast jest podatna na brunatną zgniliznę drzew pestkowych.
Właściwy czas zbioru Renklody Uleny to okres, w którym owoce w pełni dojrzeją. Łatwo to rozpoznać po tym, że emanują przyjemnym zapachem, a ich skórka ładnie lśni. Zwykle zbiory trwają kilka tygodni. Owoce nadają się do bezpośredniego spożycia oraz na przetwory (idealne na dżemy i kompoty).