Hale sportowo-widowiskowe stalowe – do czego mogą być wykorzystywane?

0
67
Sport, leisure, recreation and healthy active lifestyle concept - man slacklining walking and balancing on a rope, slackline in a sports hall

Hale stalowe kojarzone są przede wszystkim z magazynami, centrami logistycznymi albo produkcyjnymi, jednak coraz częściej konstrukcje stalowe wykorzystuje się do tworzenia obiektów handlowych czy sportowo-widowiskowych. Co przekonuje inwestorów do wyboru tego typu konstrukcji? Jakie typy hal sportowych buduje się najczęściej? I jakie cechy powinna mieć nowoczesna hala?

Hale sportowo-widowiskowe powstają nie tylko w dużych, lecz także w średnich i mniejszych miastach. Mogą być stawiane jako osobne obiekty lub stanowić część już istniejących budynków.

W ostatnich latach inwestorzy zamiast budować tradycyjne hale murowane, decydują się na konstrukcje stalowe. Dlaczego?

Zalety hal stalowych

Ponieważ hale stalowe spełniają wszelkie standardy i są równie wytrzymałe oraz bezpieczne w użytkowaniu jak murowane, ale buduje się je w zdecydowanie krótszym czasie. Tak naprawdę już po kilku miesiącach od rozpoczęcia prac można korzystać z obiektu, co jest niewątpliwą zaletą. Poza tym koszty inwestycji w przypadku konstrukcji stalowych będą dużo niższe niż w przypadku tradycyjnych metod.

Dodatkową zaletą hal stalowych jest możliwość ich łatwej rozbudowy lub przebudowy w przyszłości, a to w niektórych sytuacjach się liczy.

Nic więc dziwnego, że hale widowiskowe coraz częściej mają konstrukcję stalową. Zresztą taka konstrukcja pozwala na uzyskanie dużych przestrzeni wewnątrz obiektu bez konieczności stosowania podpór wewnętrznych, co również przemawia na korzyść tego rozwiązania.

Wykorzystanie hal sportowo-widowiskowych

Do czego najczęściej wykorzystywana jest hala sportowo-widowiskowa? Jeśli to osobny obiekt, można w niej stworzyć korty tenisowe, ujeżdżalnię, kryte lodowisko, krytą pływalnię albo przestrzeń do gry w piłkę halową, koszykówkę czy siatkówkę. W części tego typu budynków na czas wydarzeń kulturalnych da się ustawić scenę pod koncerty, przedstawienia teatralne lub kabaretowe.

W przypadku hal dobudowanych do już istniejących obiektów, np. do szkół, najczęściej mamy do czynienia z salami gimnastycznymi lub gimnastyczno-widowiskowymi, które służą uczniom do realizacji zajęć sportowych i organizacji pokazów, występów albo bali.

W zależności od potrzeb inwestora w hali planuje się strefy dla kibiców, zaplecze socjalno-biurowe z szatniami, przestrzeń dla sędziów i dziennikarzy itp. Chodzi o to, żeby obiekt był maksymalnie funkcjonalny.

Nowoczesne stalowe hale sportowe, czyli jakie?

Jaka powinna być zatem nowoczesna hala widowiskowa? Przede wszystkim wygodna w użytkowaniu, estetycznie wykonana i gwarantująca utrzymanie właściwej temperatury wewnątrz bez względu na warunki atmosferyczne.

Bardzo ważne jest, aby zadbać o odpowiednią izolację termiczną i wentylację, zgodne z normami doświetlenie światłem naturalnym, a także zapewnienie prawidłowego poziomu komfortu i bezpieczeństwa – w tym rozplanowanie wyjść ewakuacyjnych oraz montaż zabezpieczeń przeciwpożarowych.

Trzeba również zwrócić uwagę na regulacje prawne dotyczące wielkości trybun czy odległości stanowisk sędziowskich np. od boiska.

Projektowaniem i budową hal widowiskowo-sportowych od podstaw zajmuje się m.in. firma Commercecon: https://commercecon.pl/obiekty-przemyslowe/hale-widowiskowo-sportowe/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here