Maty bentonitowe posiadają swoje zastosowania głównie w budownictwie. Stworzono je z myślą o izolowaniu przed wodą. Potrzebne są wszędzie tam, gdzie konieczne jest uszczelnienie różnego rodzaju konstrukcji. Bentonit to osadowa skała iglasta, powstająca na skutek przeobrażenia szkliwa wulkanicznego z popiołów odbywającego się w wodach. Posiada on silne właściwości absorpcyjne, dzięki którym stwierdzono, że w połączeniu z innymi materiałami będzie świetnie sprawował się w roli bariery wodnej.
Izolacje te są chyba najpopularniejszą formą, jeśli chodzi o budownictwo. Spotkać możemy się z nimi głównie przy budowie dróg oraz wałów przeciwpowodziowych.
Skład i charakterystyka izolacji
Jak sama nazwa wskazuje, maty te muszą zawierać w swojej budowie bentonit. Głównie chodzi tutaj o granulat bentonitowy, który znajduje się tam w towarzystwie dwóch osobnych warstw. Pozostałymi dwiema warstwami są tkanina i włóknina polipropylenowa. Występują one po stronach zewnętrznych, przez co warstwa granulatu jest między nimi szczelnie chroniona.
Wszystkie trzy warstwy łączone są ze sobą poprzez dobrze już znany i sprawdzony proces igłowania. Proces ten jest bardzo prosty, a polega on głównie na złączeniu igłami dwóch warstw zewnętrznych, co powoduje odpowiedni ścisk bentonitu i uniemożliwia jakiekolwiek odłączenie się go od pozostałych warstw.
Odnośnie zawartości, bentonit zawarty w matach posiada około 3,3kg/m2, natomiast grubości warstw tkaniny i włókniny są już zależne od producenta.
Główne zastosowania mat bentonitowych
Często możemy zaobserwować maty bentonitowe przy budowie domów. W okresie wylewania fundamentu, stosuje się je w izolacji części podziemnych, takich jak chociażby piwnica. Wiele osób decyduje się również na izolację nimi samych fundamentów, co na pewno w przyszłości zabezpieczy dom przed pojawianiem się wilgoci. Wychodząc z ziemi i zmierzając już na samą górę domu, mata bentonitowa pojawi się również przy stropodachach. W końcu nikt z nas nie chce, aby przez nieuszczelniony dach, woda wlewała się do wnętrza budynku.
Oprócz budynków, maty te stosuje się we wszystkich podziemnych konstrukcjach począwszy od tuneli, kończąc na wykopach w celu ułożenia różnorakich przewodów elektrycznych. Ponadto, sposób położenia takich mat jest rzeczą bardzo prostą i nie wymaga zbyt wielkiej praktyki.
Zalety tego typu izolacji
Nie trzeba chyba kolejny raz wspominać o wspaniałych właściwościach uszczelniających tego wynalazku. Oprócz tego, maty te posiadają jeszcze szereg cech, które ułatwiają nam pracę. Należy do nich chociażby bardzo prosty montaż, a jest on wykonywany poprzez układanie na powierzchni poziomej, natomiast w przypadku powierzchni pionowej, mata może zostać przybita gwoździami.
Nie trzeba jej na niczym przyklejać ani wykonywać wcześniejszego stosowania jakichkolwiek podkładów. Często obawiamy się, że położenie izolatora w złych warunkach pogodowych przyniesie niezamierzone skutki. W tym przypadku tak nie jest. Matę można rozkładać nawet na wilgotne podłoża, wcześniej przysypane śniegiem czy polane deszczem.