Budownictwo a tworzywa sztuczne

0
846
Budownictwo a tworzywa sztuczne

Tworzywa sztuczne stały się nieodłącznym elementem każdego etapu budowy. Chyba nie ma osoby, która nie słyszała o PCV, pleksi, żywicach syntetycznych, styropianie czy silikonach. Tworzywa te towarzyszą nam na każdym kroku – wystarczy rozejrzeć się po własnym mieszkaniu, a dostrzeżemy ich mnóstwo.

Dlaczego powstały?

Potrzeby ludzkości na tworzywa sztuczne w pewnym momencie stały się ogromne. Ogromny rozwój technologiczny w drugiej połowie dziewiętnastego wieku i zapotrzebowanie na materiały budowlane miał ogromny wpływ na ilość i różnorodność powstałych tworzyw. Okazały się one tańsze, lżejsze i bardziej dostępne niż surowce naturalne. Dzięki temu wiele budowli mogło powstać w miejscach, w których przy zastosowaniu metod tradycyjnych nie byłoby to możliwe.

Przykłady zastosowania tworzyw sztucznych:

Poliwęglan komorowy

Zastępuje tradycyjne szklane elementy. Jest tańszy i dużo lżejszy, w związku z czym umożliwia zastosowanie przeźroczystych materiałów w większej ilości bez obaw o zbyt ciężki materiał i idące za tym konsekwencje. Zaletą jest jego odporność na różne warunki atmosferyczne, w tym promieniowanie UV. Jest także wytrzymały na uderzenia, a tym samym bezpieczny. Płyty poliwęglanowe stosuje się przy tworzeniu wszelkiego rodzaju zadaszeń, między innymi na altanki przydomowe, balkony, ogrody, przystanki autobusowe, hale sportowe, jak również na ścianki działowe, panele reklamowe i akustyczne. Poliwęglan może być przeźroczysty, kolorowy lub przyciemniany. Różni się także strukturą.

Płyty trapezowe z PCV

Polichlorek winylu – PCV również wykorzystywany jest na pokrycia dachowe. Charakteryzuje się dużą wytrzymałością na uderzenia oraz na działanie czynników atmosferycznych. Pozwala uzyskać 80% przepuszczalność światła (przy płytach bezbarwnych), a przy tym jest bezpieczny, gdyż chroni przed promieniowaniem UV. Jest tani w porównaniu z innymi pokryciami dachowymi, a dorównuje im długą żywotnością. Oczywiście jest dużo lżejszym materiałem.

O zaletach słów kilka…

Warto docenić ilość i mnogość powstałych materiałów syntetycznych. Z uwagi na cenę są one praktycznie dostępne dla każdego i przeciętny Kowalski przy odpowiednim planowaniu jest w stanie wybudować dom, czy wykończyć mieszkanie sięgając po dobrze wszystkim znane, sztucznie uzyskane materiały budowlane. Każdy etap budowy ociera się o korzystanie z nich. Kiedy myślimy o ociepleniu budynku, pokryciu dachu, materiałach podłogowych i ściennych możemy mnożyć nazwy sztucznych komponentów, z których powstały. Okna, drzwi, instalacje, a nawet wykończenie wnętrz – wszystko to zawiera w sobie tworzywa sztuczne. Śmiało można je również łączyć z materiałami pochodzenia naturalnego, na które jesteśmy w stanie sobie pozwolić, o ile są dostępne. Ogromnym plusem poza ceną i dostępnością tworzyw sztucznych jest także nieustający cały czas rozwój w tej dziedzinie. Chociaż wydawać by się mogło, że powstało już wszystko, okazuje się, że to nieprawda i co chwilę słyszymy o nowych, lepszych produktach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj