Ogrzewanie podłogowe jest coraz częściej instalowanie w polskich domach. Dotychczas kojarzone było głównie z łazienką, niemniej jednak jego zastosowanie jest znacznie szersze. Obecnie można już spotkać się z domami, czy też mieszkaniami, gdzie ten rodzaj ogrzewania stosowany jest w różnych pomieszczeniach. Niekwestionowaną zaletą takiego rozwiązania jest przede wszystkim bardzo równomierny rozkład temperatury w pomieszczeniu. To z kolei znacznie podnosi komfort użytkowania mieszkania. Zasadniczo wyróżnia się trzy rodzaje ogrzewania podłogowego: elektryczne, powietrzne i wodne. Jaki rodzaj ogrzewania wybrać? Jakie wady i zalety stoją za każdym z tych rozwiązań?
Czym jest ogrzewanie podłogowe?
Na jakiej zasadzie działa ogrzewanie podłogowe? W przypadku ogrzewania elektrycznego w podłodze umieszcza się przewody grzejne lub też matę grzejną. Dopiero w następnej kolejności podłogę zalewa się wylewką betonową i wykańcza odpowiednim materiałem – choćby płytkami ceramicznymi. Ciepło – powstałe z rozgrzania się przewodów grzejnych – do pomieszczenia przekazywane jest właśnie przez podłogę. Temperaturę można dowolnie regulować przy pomocy termostatów.
Do najważniejszych zalet tego rozwiązania należy przede wszystkim prostota obsługi. Również koszty instalacji nie są przesadnie wysokie.
Oprócz ogrzewania elektrycznego możemy również zastanowić się na wyborem ogrzewania wodnego lub powietrznego.
Jakie ogrzewanie podłogowe wybrać?
Jeśli uznamy, że ogrzewanie elektryczne nie jest dla nas korzystną opcją, to możemy zdecydować się na instalację w podłodze ogrzewania wodnego lub powietrznego. W przypadku ogrzewania wodnego mamy do czynienia z systemem rur, przez które przepływa ciepła woda. Takie rury umieszczane są na izolacji cieplnej i przeciwwilgociowej. Następnie rury grzejne zalewane są jastrychem. Jest to specjalna substancja, która pełni rolę podkładu bezpośrednio pod posadzką.
Ten rodzaj ogrzewania może być podłączony do standardowych kotłów grzewczych – gazowych, elektrycznych, czy też olejowych. Zaletą takiego rozwiązania są niewątpliwie niskie koszty eksploatacji. Niemniej jednak sam koszt wykonania takiej instalacji może być już znaczny.
Kolejnym ciekawym rozwiązaniem, które warto wziąć pod uwagę, jest również ogrzewanie powietrzne. W tym wypadku mamy do czynienia z kanałami, które zatopione są w płycie fundamentowej. Tworzą one rodzaj obiegu zamkniętego pod całą powierzchnią podłogi. W kanałach tych rozprowadzane jest ciepłe powietrze, które ogrzewa pomieszczenie.
Zaletą tego rodzaju ogrzewania jest przede wszystkim to, że nie wymaga instalowania grzejników. Może ono współpracować praktycznie z każdym źródłem energii cieplnej.
Kiedy instalujemy ogrzewanie podłogowe?
Ogrzewanie podłogowe zasadniczo warto stosować w pomieszczeniach, które nie są przesadnie zastawione meblami. Albowiem meble znacznie mogą utrudniać przepływ ciepła wydobywającego się od podłogi.
Warto podkreślić, że ogrzewanie podłogowe stosowane jest raczej jako ogrzewanie uzupełniające, albo też ogrzewanie służące do zapewnienia komfortu cieplnego w niewielkich pomieszczeniach – jak łazienka. Niemniej ten rodzaj ogrzewania raczej nie może stanowić jedynego i wystarczającego systemu grzewczego dla całego domu, czy też mieszkania.