Jak zabezpieczyć ściany w kuchni przed wilgocią i zabrudzeniami?

0
328
Jak zabezpieczyć ściany w kuchni przed wilgocią i zabrudzeniami?

Nie łatwo jest wybrać praktyczne i jednocześnie estetyczne wykończenie ścian do kuchni. Choć na rynku jest duży wybór najróżniejszych materiałów wykańczających i zabezpieczających ściany w budynku, nie wszystkie można zamontować w kuchni. Panujące w niej warunki mogą szybko doprowadzić do odklejenia się tapety czy zawilgocenia boazerii z płyty pilśniowej. Sprawdź, po jakie materiały sięgnąć, aby uniknąć ponownego remontu kuchni w najbliższym czasie.

Płytki a farby – jakie rozwiązanie sprawdzi się lepiej?

W kuchni przez większość czasu utrzymuje się wysoka wilgotność powietrza. Nawet przy świetnej wentylacji i uchylonym oknie, podczas gotowania nad garnkami unosi się para wodna, która osiada na meblach i ścianach. Źle zabezpieczona powierzchnia może pochłonąć wilgoć, co przyczyni się w późniejszym czasie od rozwoju pleśni i grzybów. Ponadto wilgoć może szybko zniszczyć nieodporne na nią materiały takie jak surowa płyta pilśniowa czy papierowe tapety.

Kuchnia jest także miejscem, w którym bardzo łatwo o zabrudzenia, dlatego materiał na ścianach musi być odporny na plamy i czyszczenie. Te wszystkie warunki spełniają płytki ceramiczne, które są chętnie wykorzystywane do wykończenia podłogi w kuchni. Jednak czy na ścianie są dobrym pomysłem?

Płytkami możesz wykończyć ścianę pomiędzy szafkami kuchennymi, jednak pokrycie nimi wszystkich ścian w pomieszczeniu, szybko zamieni kuchnię w łazienkę czy publiczną jadalnię. Znacznie lepszym wyborem dla estetyki wnętrza są farby kuchenne. Dzięki nim uzyskasz równe i elegancko wykończone ściany dopasowane do kolorystyki i stylu aranżacyjnego pomieszczenia.

Jaką farbę wybrać do kuchni?

W ofercie producentów farb znajdziesz wiele produktów. Niektóre z nich są uniwersalne, inne specjalistyczne i dopasowane do warunków panujących w konkretnych pomieszczeniach. Chcąc pomalować ściany w kuchni, koniecznie sięgnij po farby kuchenne. Czym różnią się od zwykłych farb akrylowych?

Do kuchni warto wybrać farby lateksowe lub winylowe. W ich składzie znajdziesz dodatkowe składniki zabezpieczające ściany przed wnikaniem wilgoci. Nawet przy częstym gotowaniu na ścianach i suficie nie powstaną mało estetyczne plamy z pleśni czy grzybów. Ponadto pomalowana tymi farbami ściana może być czyszczona, więc przypadkowe zachlapanie sosem nie będzie pozostawało na niej trwałych śladów.

Oferta farb do kuchni i łazienek jest naprawdę bardzo szeroka. Spokojnie dobierzesz z palety barw kolor, który będzie pasował do pozostałego wyposażenia i aranżacji wnętrza. Pamiętaj, aby do mniejszych kuchni wybierać jaśniejsze kolory, które optycznie powiększą wnętrze.

Farby kuchenne skutecznie ochronią ściany w kuchni przed wilgocią i zabrudzeniami. Pokryte nimi ściany możesz spokojnie myć. Jest to rozwiązanie nie tylko praktycznie, ale także znacznie bardziej estetyczne od płytek. Kolor farb lateksowych czy winylowych nie płowieje, dzięki czemu na długo zachowa swoją intensywność. Dzięki szerokiej palecie barw możesz łatwo dopasować kolor ścian do aranżacji całego wnętrza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here