Rodzaje mierników Sonel – jaki sprzęt może zainteresować elektryka?

0
410
Rodzaje mierników Sonel - jaki sprzęt może zainteresować elektryka?

Rynek pomiarowych narzędzi dla elektryków obfituje w wiele rodzajów aparatów cyfrowych, które realizują różne zadania. Doskonałym przykładem takiego sprzętu są multimetry, czyli urządzenia przeznaczone do wszechstronnego badania prądu elektrycznego AC i DC. Mierniki Sonel to jednak nie tylko multimetry, ale także urządzenia bardziej specjalistyczne. Przykładem są pirometry, luksomierze, wykrywacze przewodów i kamery termowizyjne. Jakie są funkcje tego typu narzędzi i kto po nie sięga?

Multimetry cyfrowe

Podstawową kategorią mierników Sonel są multimetry cyfrowe. To wszechstronne aparaty pomiarowe, dzięki którym można sprawdzić wszystkie najważniejsze parametry prądu elektrycznego. Multimetr umożliwia badanie napięcia i natężenia prądu zmiennego i stałego, rezystancji, częstotliwość, pojemność, a nawet pozwala mierzyć temperaturę. Tego typu urządzenia zwykle wyposażone są w funkcję testu ciągłości układu i inne funkcje umożliwiające szybkie sprawdzenie obwodów elektrycznych. Dzięki temu są jednym z podstawowych narzędzi używanych przez serwisantów, elektryków i elektroników zajmujących się naprawą urządzeń elektrycznych. Mierniki Sonel w wersji zaawansowanej umożliwiają badanie bardzo małych prądów, co ułatwia serwisowanie wielu rodzajów urządzeń elektronicznych.

Pomiarowe aparaty specjalistyczne

Obok wielofunkcyjnych multimetrów, w sprzedaży dostępne są również wyspecjalizowane mierniki Sonel. Dobrym przykładem takich narzędzi są pirometry, luksomierze, kamery termowizyjne i narzędzia dedykowane wykrywaniu kabli pod napięciem. Cyfrowy pirometr to specyficzny model miernika Sonel. To urządzenie przeznaczone do precyzyjnego, bezdotykowego pomiaru temperatury w szerokim zakresie wartości. Luksomierz jest z kolei aparatem dedykowanym badaniu jasności oświetlenia. Kamery termowizyjne pozwalają natomiast wykrywać miejsca o wyższej temperaturze i od razu określają jej wartość. Aparaty do wykrywania kabli pod napięciem są rodzajem multimetrów, które pozwalają sprawdzić rozbudowaną instalację składającą się z wielu wiązek przewodów w sposób szybki, płynny i niezwykle precyzyjny.

W pracy elektryka najczęściej stosowanym, podstawowym narzędziem pomiarowym jest wielofunkcyjny multimetr. W zastosowaniach specjalistycznych przydać mogą się jednak również inne rodzaje mierników Sonel, na przykład narzędzia do szybkiego i precyzyjnego wykrywania kabli pod napięciem czy kamery termowizyjne, dzięki którym można wykryć newralgiczne punkty w instalacji elektrycznej, miejsca o podwyższonej temperaturze, szczególnie narażone na uszkodzenie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here