Zbiornik hydroforowy to wygoda i wydłużone życie instalacji. Jeśli jednak istnieje prawdopodobieństwo, że w wodzie są jakiekolwiek przekroczenia, wówczas najlepiej wstrzymać się z wyborem zestawu hydroforowego.
Zanim kupić zbiornik hydroforowy
Budowę instalacji wodnej i zakup poszczególnych elementów najlepiej poprzedzić analizą składu wody. Dlaczego? Otóż, może się zdarzyć sytuacja, że dojdzie do przekroczeń niektórych pierwiastków albo gorzej – w wodzie pojawią się bakterie.
Jedno z najczęściej wykrywanych przekroczeń to zbyt duża ilość związków żelaza i manganu. Taka sytuacji potrafi dać się we znaki, natomiast skutki stosowania wody z nadwyżką tych pierwiastków są widoczne gołym okiem, szczególnie jeśli chodzi o zbiornik hydroforowy. Na szczęście istnieje całkiem sporo metod usuwania żelaza i manganu z wody pitnej, jednak nie każda sprawdzi się przy dużych przekroczeniach lub jeśli zużycie wody jest bardzo duże.
Jak wybrać metodę uzdatniania wody?
Metodę uzdatniania zazwyczaj dobiera się na podstawie parametrów fizyko-chemicznych takich jak:
- stężenie żelaza,
- stężenie manganu,
- pH wody,
- utlenialność,
- zasadowość,
- barwa,
- mętność.
Bez względu jak rozkładają się te wartości, zanim kupisz zbiornik hydroforowy, z niechcianymi przekroczeniami należy sobie poradzić montując odżelaziacze i odmanganiacze. Jest jedno wymaganie. Aby zastosować złoża do uzdatniania musisz posiadać bezprzeponowy zbiornik hydroforowy oraz zwężkę napowietrzającą, służące do napowietrzania wody. Warto pamiętać, że im lepsze natlenienie, tym skuteczniejsze jest wytrącanie się szkodliwych substancji.
Zastosowanie tak niezawodnej i przede wszystkim wydajnej metody będzie jednak niemożliwe jeśli w Twojej instalacji zamontowany jest zbiornik hydroforowy z przeponą. Należy przy tym pamiętać, że nie wszystkie przekroczenia można usunąć. Woda powinna się charakteryzować odpowiednim odczynem pH, a sam proces natleniania może się okazać w pewnych sytuacjach za krótki, aby zagwarantować dobre efekty filtracji wody.
Jeśli Twoja woda ma nieprzyjemny zapach to najprawdopodobniej przyczyną jest gaz nazywany siarkowodorem. W takiej sytuacji, rodzaj hydroforu również ma olbrzymie znacznie. Przy takich przekroczeniach również należy zamontować zbiornik hydroforowy bezprzeponowy.