Taśmy odgradzające, które nazywa się również ostrzegawczymi, odgrywają bardzo ważą rolę informacyjną. Dają znać o wystąpieniu zagrożenia lub są używane jako znaki zakazujące wstępu na wydzielony teren. Taśmy ostrzegawcze są używane do odgrodzenia obszaru, na którym obowiązują szczególne zasady związane z bezpieczeństwem. Zazwyczaj korzystają z nich firmy budowlane i remontowe, służby mundurowe, oraz organizatorzy imprez masowych.
Gdy liczy się bezpieczeństwo
Taśmy odgradzające są często używane w sytuacjach, gdy trzeba wydzielić jakiś teren, do którego dostęp jest ograniczony w części lub w całości. Poza tym może to być obszar, na którym trzeba zachować szczególne środki ostrożności. Taśm ostrzegawczych często używają funkcjonariusze policji. Bardzo przydatne są też w sytuacjach, gdy remontowane są miejsca w pobliżu jezdni. W takich okolicznościach taśma posiada kolor biało-czerwony, a jej wzory graficzne są dostosowane do kategorii wykonywanych prac. Taśmy odgradzające wykorzystuje się do oznakowania wykopów, które mogą stanowić zagrożenie dla przechodzących w pobliżu osób. Policja używa tego rodzaju produktów do zabezpieczenia miejsc wypadków.
Rola taśm odgradzających
Służby BHP często wykorzystują taśmy ostrzegawcze do oznakowania różnych terenów. Używają do tego produktów w kolorach żółto-czarnych i biało-czerwonych. Zazwyczaj taśm na przemian białych i czerwonych używa się w przypadku oznakowania miejsc o czasowo ograniczonym dostępie. Natomiast taśmy z zabarwieniem czarnym i żółtym znaczą strefy niebezpieczne. Za ich pomocą najczęściej ogradza się teren związany z pracami rozbiórkowymi, remontowymi lub budowlanymi. Poza tym wykorzystuje się je do ogrodzenia wykopów oraz otwartych studzienek kanalizacyjnych. Taśm ostrzegawczych używa się też w budynkach użyteczności publicznej oraz zakładach pracy. Najczęściej są to magazyny i hale produkcyjne. Taśmy zabezpieczają wystające części różnych urządzeń i maszyn. Za ich pomocą można też wyznaczyć trasę ruchu specjalnego, na przykład dla wózków widłowych.
Kolorystyka taśm
Taśmy ostrzegawcze nie muszą koniecznie występować w kolorystyce żółto-czarnej czy biało-czerwonej. Dopuszcza się też inne formy barwne. Na przykład w gazownictwie i ciepłownictwie korzysta się z taśm o barwie jednolitej żółtej z odpowiednim napisem. Wodociągowcy stosują taśmy biało-niebieskie lub niebieskie. Natomiast pracownicy sieci kanalizacyjnej używają taśm brązowych. Taśmy pomarańczowe są zarezerwowane dla telekomunikacji. Za ich pomocą oznacza się między innymi światłowody. W szczególnych sytuacjach mogą być użyte taśmy antypoślizgowe lub fluorescencyjne.