Farba termoizolacyjna – właściwości, zastosowanie i badania naukowe

0
1266
Farba termoizolacyjna - właściwości, zastosowanie i badania naukowe

Coraz więcej słyszy się o farbie termoizolacyjnej. Co to właściwie jest? Jakie ma właściwości, kiedy warto ją stosować i co o tym wszystkim mówią naukowcy. Zapraszamy do artykułu, w którym postaramy się odpowiedzieć na powyższe pytania.

Termoizolacja w farbie

Farby termoizolacyjne działają ponieważ w ich składzie znajdują się mikrosfery szklane. Są to mikroskopijne bańki, które mają niezwykłe właściwości. Są lekkie, wytrzymałe i jak się okazuje – pomagają izolować ciepło. W jaki sposób? W mikrosferach panuje ciśnienie zbliżone do tego w próżni, a to zwiększa opór cieplny. Jeszcze jedną istotną cechą mikrosfer szklanych jest ich zdolność do odbijania promieniowania.

Właściwości 

Jakie możliwości posiada sama farba? Po pierwsze są to właściwości termoizolacyjne. Okazuje się, że 1 mm takiej farby (np. GoThermⓇ) odpowiada od 2,5 do 10 cm styropianu (w zależności od powierzchni i metody pomiaru). Po drugie farba ta odbija nawet 90% promieniowania słonecznego, więc można ją stosować również do obniżania temperatury latem. Ponadto powłoka ma właściwości przeciwgrzybicze, przeciwpleśniowe i antybakteryjne. Dzięki powyższym właściwościom, produkty tego typu mogą eliminować pojawianie się pary wodnej na ścianie i zapobiegać jej zniszczeniu. 

Zastosowanie

Gdzie i kiedy można stosować termofarbę? Przede wszystkim warto rozważyć ją, jako prosty i szybki sposób na docieplenie swojego domu. Położenie farby jest mniej pracochłonne niż całościowa wymiana styropianu czy wełny. Warto zauważyć, że powłoka ta powinna być stosowana raczej jako uzupełnienie płyt polistyrenowych, a nie całkowicie je zastępować. Chyba, że chodzi o budowle zabytkowe. Tam często stosowanie tradycyjnych metod izolacji jest niemożliwe. Wtedy rozwiązaniem jest farba termoizolacyjna. 

Można również zastosować powłokę do malowania hal produkcyjnych czy magazynów, dzięki którym zmniejszą w nich temperaturę latem. 

Można ją również stosować miejscowo, wszędzie tam gdzie może dojść do skroplenia wody lub powstania grzyba lub pleśni. 

Badania naukowe

Jak się okazuje, tematem farb z mikrosferami zajęli się również naukowcy na całym świecie. Jeden z eksperymentów przeprowadzono w Japonii. Jak wyglądało to badania? Po pierwsze wybudowano dwa domy, które zostały wyposażone w liczne czujniki. Następnie jeden z nich został pomalowany zwykłą farbą, a drugi – powłoką termoizolacyjną. Pomiary były prowadzone przez dwa lata. Okazało się, że w domu, który został potraktowany termofarbą, temperatura rozkładała się w sposób równomierny. A to sprawia, że komfort termiczny zachowywany jest dłużej, a więc później zachodzi konieczność włączenia kaloryfera, a to z kolei prowadzi do niższych rachunków za ogrzewanie. W domu pomalowanym standardową farbą, cieplej szybciej unosiło się do góry i przez co szybciej też uciekało.

Podsumowanie

Farba termoizolacyjna jest prosta w użyciu, a obecnie bardzo łatwo ją dostać za pośrednictwem internetu. Chociaż wciąż pojawiają się sceptycy, którzy uważają, że powłoka to tylko chwyt marketingowy – nowe badania i przede wszystkim opinie użytkowników zdecydowanie bardziej sprzyjają farbom termoizolacyjnym. Ważne, żeby zdawać sobie sprawę z tego, w jakich zadaniach powłoka ta sprawdzi się najlepiej. 

Farba termoizolacyjna - właściwości, zastosowanie i badania naukowe

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj